سنگ لاشه چیست ارائه اطلاعات در مورد سنگ های مالون و لاشه

 در این مقاله قصد داریم به شرح و بررسی سنگ لاشه بپردازیم. نام دیگر این سنگ تخته سنگ بوده و کاربرد گسترده ای در مصالح ساختمانی دارد. در دسته بندی سنگ ها به عنوان سنگ دگرگونی از آن ها یاد می شود. ساختار این سنگ ها همواره طبیعی و دست و نخورده است و تراشی روی آن ها صورت نمی گیرد.

سنگ لاشه چیست؟

۱۴۲۸۱۹ 2500x1406 - سنگ لاشه چیست ارائه اطلاعات در مورد سنگ های مالون و لاشه

 

 که به نام تخته سنگ نیز معروف است، کاربرد گسترده ای در صنعت ساخت و ساز دارد. سنگین وزنی و چگالی بالا از جمله ویژگی های بارز آن می باشد. سنگ های لاشه را در دسته ی سنگ های دگرگونی دسته بندی می کنند. کاربرد این سنگ ها معمولا به گونه ای است که در ساختار آن ها تراشی ایجاد نشده و طبیعی و دست نخورده به کار گرفته می شوند.

انواع سنگ کدامند؟

۱۱۱۴۳۰ 2500x1406 - سنگ لاشه چیست ارائه اطلاعات در مورد سنگ های مالون و لاشه

اگر سنگ های لاشه را بر مبنای منابع اولیه و روش استخراج آن ها دسته بندی کنیم، اولین نوع آن ها تراورتن نام دارد. این نوع از سنگ ها منشا کلسیم کربنات دارند. کاربرد آن ها نیز در تولید موزاییک، سنگ های مصنوعی، صنایع هنری نظیر مجسمه سازی و … است.

نوع دیگری از سنگ های لاشه

نیز سنگ ورقه ای می باشد. نام گذاری این نوع از سنگ ها، به روش استخراج آن ها باز می گردد. چرا که استخراج آن ها به صورت ورقه ورقه ای صورت گرفته و در میان بافت کوه ها و مناطق طبیعی وجود دارند. کاربرد این سنگ ها در صنعت ساخت و ساز بسیار فراوان است. دلیل این امر نیز ساختار طبیعی و استحکام در کنار قیمت مقرون به صرفه می باشد.

سنگ لاشه چه کاربردهایی دارد؟

سنگ های که به دلیل ویژگی استحکام بالا به جای سیمان و بلوک در ساخت و سازها به کار گرفته می شوند. در ادامه کاربردهای مختلف آن ها را دسته بندی نموده ایم:
کف سازی با سنگ های لاشه: از سنگ های  می توان برای کف سازی بخش های مختلف ساختمان نظیر حیاط، ورودی باغ ها و ویلاها و … استفاده کرد. در این نوع کف سازی از دو روش ورقه ای و قلوه سنگی استفاده می کنند.

نماکاری دیوار باغ

3 5 - سنگ لاشه چیست ارائه اطلاعات در مورد سنگ های مالون و لاشه

ها با سنگ های لاشه: همان طور که می دانید، باغ ها نیز برای تعیین حریم خود به دیوار چینی نیاز دارند. اما برای ساخت چنین دیوارهایی بهتر است از نمایی طبیعی و متناسب با محیط باغ استفاده نمود. بدین منظور استفاده از سنگ های لاشه بهترین گزینه است. البته برای نماکاری ساختمان های باغی نیز می توان از این سنگ استفاده کرد.

سنگ لاشه برای حیاط

3 67 - سنگ لاشه چیست ارائه اطلاعات در مورد سنگ های مالون و لاشه

های وسیع: علاوه بر کف سازی برای سازه هایی که محوطه های وسیعی دارند، از سنگ های لاشه می توان برای پوشش کف آن ها استفاده کرد. این کار می تواند در طرح ها و فضاهای مختلفی انجام شود.
کاربرد سنگ های لاشه در ساخت استخر: شاید برای شما هم جالب باشد که بدانید سنگ های لاشه در ساخت استخرها بسیار مورد استقبال قرار می گیرند.

علت این امر نیز استحکام بالا، قیمت پایین و طرح طبیعی آن می باشد. با این کار مشتریان می توانند مجموعه ای از ویژگی ها را در کنار هم گردآوری کنند.
ساخت دیوار باغ با سنگ های لاشه: در قسمت های قبلی در مورد نماکاری دیوارهای باغ و نماهای اصلی با سنگ لاشه صحبت کردیم. اما لازم به ذکر است که برای دیوارچینی و ساخت دیوار نیز می توان از این سنگ ها استفاده کرد.

 در مورد سنگ چه می دانید؟

در این مقاله به شرح و بررسی سنگ مالون اختصاص دارد. این نوع سنگ در ساخت و سازها کاربرد فراوانی دارد. این سنگ زیر مجموعه ای از سنگ های لاشه است، در واقع سنگ لاشه ای که دچار تغییر شده باشد. به همین دلیل به آن سنگ لاشه مالون یا سنگ لاشه قواره نیز می گویند.

سنگ مالون چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

سنگ مالون در واقع نوعی سنگ مالون است که دچار تغییر شده باشد. به همین دلیل به آن سنگ مالون یا سنگ لاشه قواره نیز می توان گفت. این سنگ مانند سنگ لاشه در صنعت ساخت و ساز کاربرد فراوانی دارد. این کاربرد گسترده مدیون ویژگی های بسیار مناسب آن می باشد. اولین ویژگی خوب آن خاصیت چکش خواری و تبدیل به شکل دلخواه است. شکل ها و اندازه های متنوع نیز از دیگر ویژگی های

این سنگ

به شمار می آید. این سنگ در رنگ های متنوعی به بازار عرضه می شود که تاثیر به سزایی در زمینه ی زیبایی ظاهری و جذابیت دارد. لذا مصرف کنندگان می توانند .رنگ سنگ خود را با سایر المان های موجود در فضا هماهنگ کنند. علاوه بر همه ی این ها، این گونه سنگ ها از مقاومت بالایی بهره مند بوده و رطوبت کمی به خود جذب می کنند.

سنگ مالونی

بر مبنای روش تولید به چند دسته تقسیم می شود؟
سنگ های مالون تمام تراش: این سنگ دارای شکل مخروطی بوده و همه ی قسمت های آن تراش خورده اند. این روش ساخت به چسبیدن بهتر ملات کمک کرده و. کاربرد این سنگ را در بخش های سفت کاری بهبود می بخشد.

سنگ های مالونسنگ حسنی در ایران 09195604209 122 2400x1800 - سنگ لاشه چیست ارائه اطلاعات در مورد سنگ های مالون و لاشه

 

نیم تراش یا سر تراش: در این نوع سنگ مالون، همه ی چهار طرف نمای آن تراشیده شده اما قسمت پشتی آن بدون تغییر باقی می ماند.
سنگ های مالون اندازه: این نوع از سنگ های مالون .نوعی از سنگ های مالون تمام تراش هستند که در ابعاد خاصی برش داده شده اند. از آن ها در ساخت طاق ها و بخش های ورودی و خروجی ساختمان ها استفاده می شود.

سنگ کوهی

بر مبنای شکل ظاهری به چند دسته تقسیم می شود؟
 کله: نوعی سنگ مالون که طول. آن از ارتفاعش کمتر است، سنگ مالون کله نام دارد.
 راسته: این نوع سنگ ها دارای طولی بیشتر از ارتفاع هستند.
سنگ های مالون نبشی: این نوع از سنگ ها در بخش های کنج یا نبش. دیوارها مورد استفاده قرار می گیرند.

کاربرد سنگ مالون

در ساخت و ساز چیست؟
به طور کلی سنگ های لاشه در بخش ساخت و ساز بسیار کاربردی هستند. اما نوع مالون آن ها به دلیل تراش های موجود، بسیار کاربردی تر هستند. موارد زیر را می توان به عنوان مهم ترین کاربردهای این گونه سنگ ها برشمرد:
استفاده از سنگ مالون در دیوار چینی: برای ساخت دیوار از این سنگ استفاده می شود. چرا که دارای استحکام بالایی می باشد.

ساخت دیوارهای باغی

۲۰۰۳۰۷ 2500x1406 - سنگ لاشه چیست ارائه اطلاعات در مورد سنگ های مالون و لاشه

با سنگ مالون: علاوه بر دیوار چینی می توان برای نمای دیوارهای باغی .نیز از سنگ های مالون استفاده کرد. چرا که نمایی طبیعی و زیبا دارند.
کف سازی: از طریق سنگ های مالون .می توان سنگ فرش، راه پله و … را ایجاد کرد.
در ساخت جدول و نمای پل نیز می توان از سنگ های مالون بهره گرفت.
دیوار پارک ها و جداکننده های دیگر نیز می توانند از جنس سنگ مالون باشند.